Türkiye’den Ermenistan’a Azerbaycan şartı

  • Azerbaycan’ın topraklarını işgalden kurtarmasının akabinde başlayan Türkiye- Ermenistan olağanlaşma süreci devam ederken, iki ülke ortasında sonların açılması konusu gündemdeki yerini koruyor.
  • Normalleşme sürecinin olumlu istikamette ilerlediği vurgulanırken, sonların açılması noktasında Azerbaycan ile Ermenistan ortasında kesin barış mutabakatına işaret ediliyor.

Sabah gazetesine konuşan kaynaklar, “Barış mutabakatı imzalanırsa bu durum tüm bölgede çarpan tesiri oluşturur” sözlerini kullandı. Hudut kapandığında 40 bin ton gereç ile 140 bin insanın huduttan geçtiği belirtilirken, bugün sonun açılması halinde bu sayının en az 10 katına çıkacağı kaydediliyor. Olağanlaşma Süreci Özel Temsilcileri Büyükelçi Serdar Kılıç ve Ermenistan Parlamentosu Lider Yardımcısı Ruben Rubinyan’ın 1 Temmuz’daki görüşmelerinde alınan kararların içinin doldurulmasına katkı sağlamak üzere Uzmanlar Komitesi’nin de yakın vakitte toplanacağı öğrenildi. Öte yandan özel temsilciler ortasındaki bir sonraki toplantının da Türkiye’de yapılması öngörülüyor.

1 AY İÇİNDE HAZIR

İki ülke ortasında atılabilecek en önemli adımın karadan ticaretin başlaması olacağı bedellendiriliyor. Kaynaklar, Alican’dan da Akyaka’dan da Gümrü’nün dürbün arasında olduğuna dikkat çekerek, “Sınıra 20 kilometreden az uzaklıkta 3 bine yakın insan yaşıyor. Sonun kapandığı 93 yılında 40 bin ton materyal ile 140 bin insan sondan geçmiş” bilgisini paylaştı. Bugün hududun açılması halinde ise bu sayının en az 10 katına çıkacağı kaydediliyor. Akyaka hudut kapısının, hudutları açma kararı alınması halinde 1 ay içinde çalışacak hale getirilebileceği söz ediliyor.

BÖLGENİN ÖNÜ AÇILIR

Bölgede süreçlerin bir bütün olarak görülmesi gerektiğini vurgulayan kaynaklar, “Birindeki duraksama öbüründe duraksamaya; birindeki açılım öbüründe açılıma sebep olur” dedi. Sürecin Ermenistan halkında heyecan yarattığını anlatan kaynaklar, “Üçüncü ülke vatandaşlarının sondan geçeceği lisana getirilmeye başlanınca yıkıntı halindeki konutları onarıp butik otel yaptılar, restoran açtılar. Türkiye-Ermenistan ortasındaki olağanlaşma, tüm bölgede barışın önünü açacak bir gelişme olur” formunda konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir