‘Turan Yolu’ açılıyor! Bölgede dengeleri değiştirecek

Azerbaycan ile Nahçıvan ortasındaki Zengezur Koridoru, bölgesel ve global jeopolitik istikrarları kıymetli oranda değiştirecek bir güce sahip.

Özellikle bu koridorun Türkiye ile irtibatının olması büyük ehemmiyet arz ediyor.

“Turan Koridoru” yahut “Turan Yolu” olarak da bilinen Zengezur Koridoru’yla, Orta Asya ile Türkiye, kara ve demir yolu ile bağlanacak. Koridor, İstanbul’dan Türkistan’a kadarki güzergahın da tek adresi.

Pakistan Global ve Stratejik Araştırmalar Merkezi (CGSS) Yöneticisi Khalid Taimur Akram Trend’e verdiği demeçte, Zengezur’un tüm bölge ülkelerine muazzam fırsatlar sunduğunu vurguladı.

Uzmana nazaran, Zengezur Koridoru’nun açılması bölge ülkeleri ortasında, ekonomik ilişkiyi, ulaşımı ve bağlantı sınırlarını canlandıracak ve bölgesel paydaşlar ortasında öteki birçok alanda iş birliğini artıracak.

Akram, “Koridor, global haritada büyük bir alanı kapsamasa da, büyük jeopolitik kıymete sahip ve bölgenin son yıllarda gelişen ulaşım ve irtibat mimarisi üzerinde potansiyel tesiri olacak. Böylelikle Zengezur Koridoru yalnızca Türkiye ve Azerbaycan için değil; Ermenistan, İran, Gürcistan ve Rusya için de büyük fırsatlar sunacaktır” dedi.

Azerbaycan, bölgeyi yeni ulaşım çizgileriyle canlandırmaya da devam ediyor.

Türkiye, Azerbaycan, Ermenistan ve İran hudutları yakınındaki Zengilan kenti milletlerarası bir havalimanıyla dünyaya bağlanacak.

Bu kapsamda geçtiğimiz günlerde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Zengilan Havalimanı’nın açılışını gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, imali tamamlanan havalimanına inen ilk devlet başkanı oldu.

Zengilan Havalimanı’nın Zengezur Koridoru teşebbüsünün bir modülü olduğunu belirten Akram, bu havalimanın ekonomik iş birliğinin geliştirilmesi açısından büyük kıymet taşıdığını ve transit ticareti artırma konusunda büyük bir potansiyele sahip olduğunu belirtiyor.

KAYNAK: STAR GAZETESİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir