Kongre baskınını soruşturan komisyon, Trump’ı cezai koğuşturma için Adalet Bakanlığı’na sevk etti

ABD’de Kongre baskınını soruşturan Temsilciler Meclisi kurulu, eski başkan Donald Trump‘ı cezai kovuşturma için Adalet Bakanlığı’na sevk etti. Kurul, Trump’ı 2020 seçimlerinin sonucunu etkileme gayretiyle ayaklanma çıkarmak, hükümete karşı komplo kurmak ve Kongre binasına hücum ile suçluyor.

Komisyonun Pazartesi günü onayladığı tavsiyeler, Amerikan tarihinde Kongre’nin birinci kere eski bir lider hakkında kabahat duyurusunda bulunması manasına geliyor.

Trump yanlıları 6 Ocak 2021’de Joe Biden’in resmen lider ilan edilmesini önlemek maksadıyla Kongre binasına saldırmışlardı.

Komisyon, Trump’ın olaylarda oynadığı rolü inceleme misyonuyla bir yıldan fazla müddettir soruşturma yürütüyordu. Trump tezleri reddediyor.

Adalet Bakanlığı henüz konuyla ilgili yorum yapmadı. Olayla ilgili olarak kendi soruşturmasını yürüten Adalet Bakanlığı’nın bu suçlamaları kabul etme ve sonuca bağlama mecburiliği bulunmuyor.

Trump’a yöneltilen suçlamalar

Demokrat Parti’nin Temsilciler Mecslisi üyesi Jamie Raskin, kurulun halka açık son toplantısında yaptığı konuşmada, “Komisyon, eski Lider Trump’ın Kongre Binası’nda ABD’ye yönelik şiddet içeren bir akında bulunanlara yardım ettiği ya da onlara moral verdiği gerekçesiyle cezai kovuşturma sevki için kâfi delilin olduğuna inanıyor” dedi.

Raskin, Trump’ın Adalet Bakanlığı’na sevk münasebeti olarak şu suçlamaları sıraladı:

  • Resmi süreçleri engellemek
  • Amerika Birleşik Devletleri’ne karşı hile için komplo kurmak
  • Yalan beyan için komplo kurmak
  • İsyan için kışkırtma, yardım yahut avuntuda bulunmak

Bu suçlamaların yasal bir bağlayıcılığı bulunmuyor. Lakin Raskin, tavsiyelerini destekeleyen pek çok kanıt bulunduğunu söyledi.

Adalet Bakanlığı ise Kongre baskını konusunda başka bir soruşturma yürütüyor. Soruşturma sürecinde yüzlerce kişi suçlamaları kabul etti ve bu bireylerin davaları devam ediyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir