Kılıçdaroğlu Nevşehir’de: Hep beraber Çankaya’ya yürüyeceğiz…

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı ve cumhurbaşkanı yardımcısı adayı Mansur Yavaş, Nevşehir’deki seçim mitingine katıldı.

İlk olarak kürsüye çıkan Mansur Yavaş, “Birleşe birleşe kazanacağız” bildirisini verdi.

Yavaş, açıklamasında iktidar cephesine reaksiyon göstererek, “Karalamak, kötülemek, nefret lisanı, ayrıştırmak… Biz bu sineması 2019 yılında gördük. Her seçim yaptıkları üzere daima ayrıştırmak, daima kötülemek” sözlerini kullandı.

Mansur Yavaş, şöyle devam etti: “Sayın Cumhurbaşkanı 1994 yılında belediye başkanı olduğunda meclis üyesi yetersizdi fakat kendilerine dayanak oldular. Biz ‘topal ördek’ olduk maalesef. Oy vermeyen cezalandırılıyor, bu türlü bir mantık var. Sonuç ne oldu? Biz başkente belediye başkanı seçildik.”

İktidarı HÜDAPAR üzerinden eleştiren Yavaş, “Uzun mühlet Altılı Masa, Altılı Masa derken kendileri de altıyı tutturdular. Küme başkanvekilleri (Bülent Turan) ‘HÜDAPAR bizim ittifakımızda değil’ demiş. Nerede? Hangi listelerden aday oldu?” sözlerini kullandı.

“Şu anda beka nitekim tehlikede” diyen Yavaş, şunları söyledi: “Mülteciler nedeniyle tehlikede, işsizlik nedeniyle tehlikede, asıl devletin bekası şimdiden tehlikeyi giriyor. Halktan koptular, beşerler istediğini alabiliyor mu, pazarları milletvekilleriyle dolaşsınlar.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın cami açılışındaki kelamlarına reaksiyon gösteren Yavaş, “Bir cami açılışında dediler ki, ‘Diyanet’i kapatacakmış.’ Diyanet İşleri Başkanlığı’nı Mustafa Kemal Atatürk kurdurmuş, kapatmaya kimsenin gücü yetmez” tabirlerini kullandı.

Gençlere davet yapan Yavaş, şunları söz etti: “Gençler vazife size düşüyor; birinci cinste bitireceksiniz. İkinci tipe kalmayacak. Ben 2014 seçimlerinde bir gadre uğradım biliyorsunuz. Hiç bunlara fırsat vermeyeceğiz, açık farkla birinci çeşitte bitireceğiz.”

Mansur Yavaş’ın akabinde kürsüye Kemal Kılıçdaroğlu çıktı:

CHP lideri, “Önce bir konuda anlaşacağız. Gençler iktidar istiyorlar, iktidar onların hakkı” diyerek konuşmalarına başlayan Kılıçdaroğlu, “Gençleri iktidara getirmek için daima birlikte iktidar için çaba edeceğiz. Katiyetle lakin katiyen Türkiye’yi farklı bir ufuğa taşıyacağız. Gençlerle birlikte taşıyacağız, bayanlarla birlikte taşıyacağız” dedi.

Birliktelik vurgusu yapan Kılıçdaroğlu, “Beraber olmak, bir arada gayret etmek, kucaklaşmaya muhtaçlığımız var. Birlikte olacağız, birlikte olacağız. Türkiye’ye yeni bir ufuk getireceğiz. Bay Kemal kelamından dönmez” sözlerini kullandı.

Türkiye genelinde yaşanan bir sorun olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Kırsal boşalıyor, köyler boşalıyor. Kırsalda düzgün üretim yapılamıyor. Yapmamız gereken bir şey var; çiftçiyi toprağa küstürmeyeceksin, üreticiyi toprağa küstürmeyeceksin. Onlar üretecekler ve 85 milyonun karnı doyacak” diye konuştu.

‘O ÇANKAYA MİLLETİN ÇANKAYASI’DIR’

Kılıçdaroğlu, “Benim saraylarda gözüm yok. Rahatsız olurum sarayda oturmaktan. Ne yapacağım ben sarayı? Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün mütevazi bir köşkü vardır, Çankaya’dır. Mansur Lider söyledi: Daima birlikte Çankaya’ya yürüyeceğiz. O Çankaya milletin Çankayası’dır. Milletin onurudur, gururdur. Niçin tarihimize sırtımızı çevirelim. Neden saraylar? İsraf günahtır” dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu, “Çıkaracağım bir numaralı genelge, savurganlığı tedbire genelgesi olacak. Kelam verdim, size de kelam vereyim. Birinci yapacağım işlerden birisi, Cumhurbaşkanlığı’nın 16 uçağını satacağım, orman yangınlarını söndürmek için yangın söndürme uçakları alacağız” dedi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir