İspanya’da hükümet, enflasyonla mücadele için yeni yardım paketi açıkladı

Başbakan Sanchez, düzenlediği basın toplantısında, enflasyon gayret kapsamında ekmek, ekmeklik un, süt, peynir, yumurta üzere temel besin eserlerindeki vergilerin kaldırılacağını belirterek zeytinyağı ve makarna üzerindeki verginin yüzde 10’dan yüzde 5’e düşürüleceğini, ayrıyeten geliri 27 bin avronun altındaki 4,2 milyonluk personel sınıfından haneye de 200 avroluk direkt yardım çeki verileceğini duyurdu.

Hükümetin hazırladığı son paket, elektrik ve gaz fiyatlarındaki vergi indirimlerinin 6 ay daha uzatılmasını, dertteki haneler için elektrik kesintilerinin askıya alınmasını ve kira artışlarının yüzde 2 ile sonlandırılmasını öngörüyor.

Hükümetin artan maliyetlerle başa çıkabilmeleri için çiftçilere de yeni sübvansiyonlar sunacağı buna karşılık çiftçilerden fiyatlarını düşürme taahhüdü isteyeceği de kaydedildi.

Diğer yandan, gazı ağır olarak kullanan imalat endüstrini desteklemek için de 950 milyon avroluk bir kaynak ayrılacağı belirtildi.

Bu ortada hükümet, temel besinlerde KDV indirimine gitmesine rağmen 31 Aralık’ta tüm tüketiciler için akaryakıtta uygulanan litre başına 20 sentlik zarurî indirimi ise uzatmama kararı aldı. Sanchez, bu kararı “ortalama akaryakıt fiyatlarındaki olumlu seyre” bağladı.

Başbakan, hükümet olarak KDV indirimlerinin ve çiftçilere yapılan yardımların süratli halde besin fiyatlarına yansımasını sağlayacaklarını da tabir etti.

Sanchez, ülkede enflasyonun, Avro Bölgesi ortalamasının (yüzde 10) altında olduğuna dikkati çekerek kasımda yüzde 6,8 gerçekleştiğini hatırlattı.

Başbakan Sanchez, İspanya iktisadının 2022’de yüzde 5’ten fazla büyüme kaydedeceğini de söyledi.

İspanya’da 2023’te genel seçimlerin yapılması bekleniyor. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir