Gözler bugün açıklanacak Merkez Bankası’nın faiz kararında

Piyasalarda gözler TCMB’nin faiz kararına çevrildi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu, Merkez Bankası Lideri Şahap Kavcıoğlu başkanlığında bugün toplanacak. Faiz kararı saat 14.00’te açıklanacak.

YILIN BİRİNCİ FAİZ İNDİRİMİ GERÇEKLEŞTİ

Tüm dünyadaki merkez bankaları sıkılaştırma atakları yaparken; TCMB, geçen ay sürpriz faiz indirimi kararı almış ve siyaset faizini yüzde 14’ten yüzde 13’e düşürmüştü. Böylelikle 2022 yılının birinci faiz indirimi gerçekleşmişti.

PPK metninde mevcut görünüm altında güncellenen siyaset faiz seviyesinin kâfi olduğu belirtilmişti. Merkez Bankası, bir evvelki faiz indirimini ise Aralık 2021’de yapmış ve sonraki 7 toplantıyı pas geçmişti.

MERKEZ BANKASI’NIN FAİZ KARARI NE OLACAK?

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, TCMB’nin faiz kararına ait varsayımını açıkladı. Fitch yetkilisi, TCMB’nin Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrasına kadar faizleri sabit tutmasını bekliyor. Türkiye, Orta Doğu ve Afrika’nın emtia fiyatları, enflasyon ve artan faiz oranlarına ait webinarda konuşan Fitch yetkilisi, Türkiye’de faizlerin seçimlerden sonra artırılmasını beklediklerini söyledi.

Reuters anketinde bu ay için beklenti siyaset faizinin yüzde 13’te sabit tutulacağı tarafında olurken, azınlıkta faiz indirimi kestirimi de yer aldı.

AA Finans’ın beklenti anketinde faizin sabit tutulacağı öngörüldü. 29 ekonomistin katıldığı ankete katılan ekonomistlerden 9’u siyaset faizinde 100 baz puanlık, 1’i ise 50 baz puanlık indirim bekliyor.

Bloomberg HT anketinde ise faiz indirimi beklentisi öne çıktı. 17 kurumun katıldığı ankette 9 kurum indirim bekliyor. Kurumların 8’i 100 baz, biri ise 50 baz puanlık faiz indirimi beklentisi açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir