‘Bay Kemal’in Tahtası’: Gıdada çok çok büyük devrim geliyor

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ‘Bay Kemal’in tahtası’ serisinin yeni görüntüsünde tarım ve hayvancılığa ait projelerini anlattı.

Kılıçdaroğlu Twitter’dan “Milletimiz olanlara asla üzülmesin, kızmasın, ben işimin başındayım. Sükûnetimizi koruyup, bu ülkeyi kalkındırmaya odaklanalım lütfen. Bugün Tarım ve Hayvancılık ihtilalimizi anlatıyorum. Besinde çok çok büyük ihtilal geliyor!” notuyla paylaştığı görüntüde şunları söyledi:

“Sevgili halkım bugün size tarım ve hayvancılık özel iktisat bölgelerini anlatacağım.

Önce muhtaçlığı ortaya koyalım. Milletimizin en büyük zenginliklerinden biri bereketli topraklarımız. Berbat idare bizi buğdayda, nohutta bile dışarıya bağımlı hale getirdi. Egemenliğimizi kısıtlayan bu tertip, artık değişiyor. Türkiye, tarım ve hayvancılıkta kendi kendine yetecek, çok kısa bir mühlet içinde ihracat devi olacak.

Gıda bağımsızlığını sağlamadan büyümek ve gelişmek mümkün değil. Bakın burada açıkça söylüyorum. Türkiye tarım ve hayvancılıkta dünyanın en süratli yükselen ülkesi olacak.

Tarımda planlı üretime geçeceğiz. Tarım topraklarımızı koruyarak tümünün ekilmesini sağlayacağız. Kamuya ilişkin tarım işletmelerine yani Atatürk’ün mirası olan TİGEM varlıklarına sahip çıkacağız.

Bu alanları tohum ve hayvancılık üretiminde ve ıslahında kullanıp, üretilen tohumları ve damızlık hayvanları çiftçilere fiyatsız vereceğiz.

Her bir köyümüzde 1 veteriner, 1 ziraat mühendisi ve 1 ziraat teknisyeninden oluşan gruplar kurulacak.

Çiftçilere hastalık tedavisi, aşı ve toprak tahlili, bitki sıhhati üzere her hususta fiyatsız takviye sağlanacak. Sisteme katılmak isteyen ailelere 10 büyük baş, 10 küçük baş hamile hayvan hibe edilecek. 5 yılda 3 milyon 750 bin büyük baş, 7 buçuk milyon da küçük baş üreterek çiftçiye fiyatsız dağıtacağız. Hayvan varlığımızı her yıl, yüzde 20 artırarak hayvancılıkta büyük bir atılım gerçekleştireceğiz.

‘ZARAR ETMEYECEK’

Afyon, Konya, Erzurum’da tarım ve hayvancılık özel iktisat bölgeleri kuracağız. Ayrıyeten, Ordu ve Hatay’da hayvancılık ve tarım eserleri ihtisas limanı kuracağız. Türkiye, bölgesinin besin ve hayvancılıkta en büyük ihracatçısı olacak. Çiftçi ile birlikte çalışacağız. Yemi, gübreyi, enerjiyi yerinde üretecek eko-sistemler kurulacak. Besinin ucuzlamasını sağlayacağız. Gerektiğinde, ziraî faaliyetleri sübvanse edeceğiz. Süt üreticisi de et üreticisi de ziyan etmeyecek.

Çiftçilerimizi, ziyan ettirmeden hem besin fiyatlarını düşüreceğiz, hem de besin güvenliğimizi süratle sağlayacağız. Göreceksiniz, gübre ve yem konusunda, süratle ithalat bağımlılığının önüne geçip, üretici girdilerini azaltacağız. Bizim sistemimizde çiftçi malını, mahsulünü verdiği an parasını alacak. Üretirken, devleti yanında görecek. Bu da çabucak vatandaşın mutfağına yansıyacak.

Sevgili halkım; neden besin konusu bu kadar değerli? Hatırlarsınız, çocuklarınızın beslenme hakkını savunmak için Hacer Foggo ile Et ve Süt Kurumu’na gitmiştik. Zira, aç çocuklarla endüstriyel ihtilali gerçekleştiremezsiniz. Çocuklarımız et yiyecek, sıhhatle büyüyecek. Etimiz, sütümüz ucuz ve bol olacak. Merak etmeyin, geliyoruz… (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir