Balıklara liste! Korunmaya alınacaklar

Tarım ve Orman Bakanlığı, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü, Türkiye’nin güçlü sucul biyoçeşitliliğinin korunarak, gelecek nesillere aktarılması için çalışma başlattı. Proje kapsamında denizlerde ve iç sulardaki balıklar, biyolojik özellikleri, hayat alanları ve rezervleri ile ilgili çalışma yapılacak. Balıkların ülkedeki dağılımları, kuşaklarının devamı ile ilgili tehdit yahut tehlike altında olup olmadıkları belirlenecek, ayrıyeten tiplerin biyoçeşitliliği üzerindeki baskılar ele alınacak.

TEHDİT ALTINDAKİ BALIKLAR KIRMIZI LİSTEYE ALINACAK

Çalışma ile akarsular, göller ve göletlerden oluşan tatlı su havzaları ile denizlerde yaşayan tüm balık çeşitlerinin şimdiki tıp listeleri oluşturulacak. 530’un üzerinde deniz, 400 civarında da tatlı su balığı çeşidini kapsayacak çalışma ile popülasyonu tehdit altında olduğu belirlenen balık çeşitleri ‘kırmızı liste’ye alınacak. Bu balık cinslerine ait de müdafaa önlemleri belirlenerek, uygulamaya konulacak. Böylelikle ülkenin güçlü sucul canlılığının devamı sağlanarak, gelecek nesillere aktırılacak.

İSTİLACI ÇEŞİTLER İÇİN DE LİSTE OLUŞTURULACAK

Proje kapsamında ayrıyeten, uzun yıllardır yabancı tiplerin göçlerinin gözlendiği Türkiye denizlerinde istilacı balık cinsleri ile ilgili de en şimdiki bilgilerin oluşturulması hedefleniyor. Bu kapsamda, ülke sularındaki istilacı çeşitlerin listesinin de oluşturulması planlanıyor. Bakanlığın deniz ve tatlı sulardaki balık çeşitlerinin yer alacağı kırmızı liste oluşturulması projesi, cinslerin korunması ve biyoçeşitliliğin sürdürülmesi açısından ulusal ve milletlerarası seviyede büyük değer taşıyor. Ayrıyeten, istilacı tiplerin yer alacağı listenin hazırlanması ile de bu çeşitlerin ülke iktisadına ve biyoçeşitliliğe mümkün ziyanlarının önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Antalya Akdeniz Su Eserleri Araştırma, Üretme ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü’nde düzenlenen çalıştayda tatlı su ve deniz balıklarının çeşit çeşitliliğinin devamının sağlanmasına yönelik yürütülecek kırmızı liste projesi masaya yatırıldı. Bakanlık yetkililerinin yanı sıra üniversitelerden konusunda uzman araştırmacılar ile bilim insanları, Türkiye’nin tatlı su ve deniz balıklarının korunmasına ait görüşlerini lisana getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir